Additional information
| Weight | 0.11 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21.9 × 15.8 × 0.6 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Paperback |
| Pages | 48 |
| Language | English |
| Edition | Paperback original |
| Dewey | 891.6235 (edition:23) |
| Readership | Ages 5-12 / Code: B |
€7.95
Nizar is a boy far from home, the war-torn land of Syria. A refugee, he lives in a converted hotel as his mother waits for news of permission to stay and news of Nizar’s father, lost in the fog of war. When Nizar meets a stray neglected dog, he decides to hide it in his room, a decision that adds to the boy’s already uncertain future.
Out of stock
| Weight | 0.11 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21.9 × 15.8 × 0.6 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Paperback |
| Pages | 48 |
| Language | English |
| Edition | Paperback original |
| Dewey | 891.6235 (edition:23) |
| Readership | Ages 5-12 / Code: B |

Reviews
There are no reviews yet.